Kültür ve Sanat Merkezleri

 

Amfitiyatro

Çok yönlü kullanıma açık bir sanat merkezi olan ve 2018 yılında yapımı tamamlanan Amfitiyatro, 1000 kişilik bir kapasiteye sahip olup; ayrıca içinde fuayesi, sanatçı odaları, ışık ve ses sistemleri odası, eğitim odaları ve Tirat Mutfak Atölyesi bulunuyor.
Özel eğitim ve dans salonları da bulunan merkezde çeşitli kültürel etkinlikler, konserler, yarışmalar, yıl sonu gösterileri de yapılıyor.

Adres: Akdeniz Mahallesi Zeytinli Cadde No:27 Mezitli/Mersin
Tel: 0(324) 357 46 46

 

Sanatevi

Babil Caddesi üzerinde bulunan Mezitli’de açılan kültür ve sanat kurslarının merkezi olan Sanatevi’nde kurs salonlarının yanında, oda tiyatrosu ve resim atölyesi de bulunuyor. Ayrıca kurs kayıtlarımız ve kurs ödemelerimiz de bu tesiste gerçekleşmektedir.
Sanatevinde; Cimnastik, Resim, Zumba, Salsa, Bale, Keman, Gitar, Bağlama, Yaratıcı Drama, Diksiyon, Çocuk Korosu kurslarımız devam etmektedir.

Adres: Fatih Mahallesi Babil Caddesi No:9 Mezitli/Mersin
Tel: 0(324) 358 81 48

 

Mezitli Kültür Merkezi (MKM)

Daha önce hiçbir gösteri merkezi olmayan Mezitli’ye, dev bir Kültür Merkezi kazandırdık. İçerisinde, Tiyatro Salonu, etkinlik odaları, toplantı ve aktivite salonları bulanan Kültür Merkezi, Mezitli’de oluşan boşluğu dolduracak nitelikte.

Adres: Yeni Mahalle İsmet İnönü Bulvarı No:100 Mezitli/Mersin

 

Gençlik ve Kültür Merkezi

Atatürk Mahallesi Üniversite Caddesi üzerinde yer alan Gençlik ve Kültür Merkezi, dersliklerin ve bilgisayar salonunun yanı sıra kapsamlı kütüphanesi ile de büyük ilgi görüyor. Mezitli’de bulunan öğrenciler kütüphanede vakit geçirirken ders çalışıp farklı kurs programlarına da katılabiliyor, bilgisayar ve internet hizmetinden ücretsiz olarak yararlanabiliyor.
Mezitli Belediyesi Gençlik ve Kültür Merkezi’nde İngilizce, Satranç ve Zeka Oyunları kurslarımız devam etmektedir.
Adres:
Atatürk Mahallesi Vali Şenol Engin Caddesi No:11 Mezitli/Mersin

 

 

Mehmet Altunören Gençlik Merkezi

Mezitli Belediyesi’nin yaptığı anketler sonucu vatandaşların isteğiyle yapımına karar verilen Gençlik Merkezinde çeşitli kurslar verilmekte ve tiyatro çalışmaları yapılmaktadır.
Mezitli Belediyesi Mehmet Altunören Gençlik Merkezi’nde Zumba, İngilizce, Pilates ve Satranç kurslarımız devam etmektedir.
Adres: Merkez Mahallesi Eskiköy Caddesi No:17 Mezitli/Mersin

 

Sanat Çarşısı

Mersin’e turizm alanında yeni bir çekim merkezi oluşturmak adına Mezitli Belediyesi Sosyal Tesisleri içerisinde açılan Mezitli Belediyesi Sanat Çarşısı, büyük bölümü sanatsal değeri olan el yapımı ürünlerin satıldığı eşsiz bir mekan. Özgün mimari yapısı ve düzenlenen kültürel ve sanatsal etkinliklerle Mersinlilerin yoğun ilgi gösterdiği Sanat Çarşısı, buluşmalara ev sahipliği yapıyor.
Adres: Menderes Mahallesi Barbaros Hayrettin Paşa Caddesi No:33 Mezitli/Mersin

 

Yazlık Sinema

Türk kültürünün önemli bir parçası olan Yazlık Sinema Mezitli’de vatandaşların buluşma noktalarından birisi. Büyük bölümü ücretsiz olarak izlenen onlarca filmin gösterildiği Yazlık Sinemada misafirlere patlamış mısır ve gazoz da ikram ediliyor.

Adres: Yeni Mahalle 33151. Sokak No:11 Mezitli/Mersin

 

Taş Mektep

Cumhuriyetimizin kuruluşu ile yaşıt olan Esenbağlar’da bulunan tarihi Taş Mektep, Mezitli Belediyesi tarafından Milli Eğitim Bakanlığından devir alınarak restore edildi ve yeniden eğitime kazandırıldı. Mezitli’nin tek tarihi yapısı olarak öne çıkan Taş Mektep, yapılan anlaşma ile Mersin Üniversitesi Konservatuarının kullanımına sunuldu. Çeşitli sanatsal eğitimlerin verileceği ve sergilerin açılacağı Taş Mektep, Oda Orkestrasının da kurulmasına imkan sağlayacak.
Adres: Esenbağar Mahallesi 71050 Sokak No:1 Mezitli/Mersin

 

Örgü Evi

Menderes Mahallesinde kadınların sosyal faaliyetlerde bulunması amacıyla örgü evini hayata geçirdik. Örgü Evi’nde kadınlar tarafından örülen ürünlerin satışı yapılarak elde edilen gelirler kız çocuklarına eğitim yardımı olarak verilmektedir. Vatandaşlarımız çocuklarımızın eğitimine ördükleri ürünleri bağışlayarak destek verebilirken, örgü bilmeyen vatandaşlarımız da ip bağışında bulunarak minik kalplere dokunmaktadırlar.
Adres: Menderes Mahallesi 35402 Sokak No:17 Mezitli/Mersin

 

Güneş Park

Güneş Park, Mersinlilerin alternatif enerji kaynaklarına dikkat çekilmesi amacıyla, Mezitli Belediyesinin Makine Mühendisleri Odası Mersin Şubesi ile birlikte hayata geçirildi. Güneş enerjisi ile çalışan farklı cihaz ve tesislerin yer aldığı Güneş Park, ayrıca enerji sektöründe dünyanın geldiği yeri gösteren çok önemli bir müze görevini görüyor. Tesisleri ziyaret eden okullara, enerji kaynaklarının verimli kullanımı konusunda eğitim veriliyor.
Adres: Merkez Mahallesi İsmet İnönü Bulvarı No:102 Mezitli/Mersin

 

Mezitli Kent Konseyi ve STK Merkezi

Viranşehir Mahallesinde daha önce nikah salonu olarak kullanılan bina Kent Konseyi ve STK Merkezi haline getirildi. Sivil Toplum Kuruluşları, toplantı salonundan ve idari binalardan ücretsiz olarak yararlanırken, 200 kişilik salonda etkinliklerini gerçekleştirebiliyor.
Adres:
Viranşehir Mahallesi 34348 Sokak No:7 Mezitli/Mersin

Tel: 0 (324) 358 89 50

 

Sosyal Tesisleri

İçerisinde Down Kafe, Sanat Çarşısı, etkinlik ve aktivite alanlarının bulunduğu Mezitli Belediyesi Sosyal Tesisleri Mersin’in en önemli çekim merkezilerinden birisi olmayı sürdürüyor. Başta resim ve yoga olmak üzere bir çok kursun da verildiği Sosyal Tesisler en önemli dinlenme ve eğlence alanları arasında yer alıyor.
Adres: Menderes Mahallesi Turunç Caddesi No:14 Mezitli/Mersin

 

Bale Okulu

Çocukların bale sanatı ile tanışması, fiziksel ve sosyal gelişimi adına hizmet veren Bale Okulunda, veliler kafeteryada çaylarını yudumlarken çocuklarını seyretmenin keyfini çıkarıyor.
Bale Okulu’nda Bale, Zumba, Plates kursları devam etmektedir.

Adres: Menderes Mahallesi Barbaros Hayrettin Paşa Caddesi No:28 Mezitli/Mersin

 

Basın Evi

Mersin’de görev yapan gazetecilerin dinlenip sosyal etkinliklerini gerçekleştirebilecekleri, vatandaşlarla bir araya gelerek toplantılar düzenleyebilecekleri Mezitli Belediyesi Basın Evi hizmete açıldı. Vatandaşların da kullanabileceği Basın Evinin çalıştırılması Mersin Gazeteciler Cemiyeti tarafından yapılacak.