Kültürel Hizmetler

 

Temel Faaliyetler

 

 • Enstrüman kursları açmak: Gitar, Bağlama, Keman, Piyano vb.
 • Kültür, sanat ve beceri kursları açmak: Bale, Dil ve Diksiyon, Şan, Çocuk Korosu, Latin Dansları, Modern Dans, Yaratıcı Drama, Zekâ Oyunları, Satranç, Tiyatro, Resim vb.
 • Konser organizasyonları düzenlemek: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı,30 Ağustos Zafer Bayramı, Soli Güneş Festivali, Örtüaltı Üzüm Festivali vb. organizasyonlarda  sanatçı, sahne, ses ışık düzeni ve sunucu temin etmek,
 • Anma Günlerinde tören düzenlemek,
 • Kültürel ve Sanatsal içerikli tüm aktiviteleri gerçekleştirmek,
 • Bakanlıklarla ilgili çalışmalar yapmak, 
 • Proje hazırlamak, uygulamak,
 • Kültür yayınları oluşturmak,
 • Kültür gezileri düzenlemek,
 • Dünya Klasiklerinden Seçkin eserler ve kırtasiye malzemeleri dağıtmak,
 • Çalıştay düzenlemek,
 • Ulusal ve Uluslar Arası  festival ve organizasyonlar düzenlemek,(Soli Güneş Festivali vb.)
 • Kardeş Belediyeler ve dış ülkelerle kurulacak  ilişkilerin koordinasyonu sağlamak,
 • İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Müdürlüğü, okullar ve sivil toplum örgütleri ile ortaklaşa çalışmalar yapmak,
 • Müdürlüğümüze bağlı tesislerin tahsisi ile ilgili işlemleri yerine getirmek,
 • Tüm merkezlere gerekli araç-gereç ve malzemenin temin edilmesi, eksiklerinin giderilmesini sağlamak,
 • Orkestra kurmak, Tiyatro ve Dans toplulukları oluşturmak, koroların konser vermelerini sağlamak,
 • İlçemizde fırsat eşitliği sağlamak adına müdürlüğümüze bağlı tesislerde eğitim hizmeti vermek.
 • Müdürlüğümüze bağlı tüm tesislerde yapılan çalışmaları koordine etmek, eksikleri gidermek.
 • Çocuk Gündüz Bakımevlerinin açılması ve eğitim faaliyetlerini koordine etmek,

 

Soli Güneş Festival

Belediyemizin her yıl geleneksel olarak düzenlediği; bugün itibariyle ilimizde düzenlenen üç büyük festivalden biri olan Soli Güneş Festivalinin onuncusunun 2021 yılı Haziran ayı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Festival kapsamında her yıl olduğu gibi Soli Pompeiopolis Antik Liman Kentinin turizme açılması yönünde farkındalık oluşturulması hedeflenirken diğer yandan da alternatif enerji kaynaklarından, özellikle güneş enerjisinin kullanımına yönelik bilgilendirme çalışmalarının da yer aldığı; çeşitli sergiler, güneş enerji sistemleri ile çalışan proje pazarları, kermes ve konser etkinliklerini kapsayan bir dizi faaliyet ve etkinlik planlanmaktadır.

 

Mersin Uluslararası Müzik Festivali

Uluslararası Mersin Müzik Festivali, Mersin Sanat Etkinlikleri Derneği tarafından organize edilmekte olan yıllık bir festivaldir. Festivalin ilki 2002’de yapılmıştır. Etkinlik her yıl düzenli olarak yapılmaktadır. Bu festival, Mersin’in ulusal ve uluslararası alanda duyulmasını sağlamıştır. Her yıl birbirinden ünlü sanatçıların katıldığı festivale Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatro’da ev sahipliği yapmaktadır.

 

Örtü Altı Üzüm Festivali

Eski Mezitli Mahallesinde düzenlenen ve üreticilerin birbirinden lezzetli ürünlerinin yarıştırıldığı Örtü Altı Üzüm Festivalinde tarımsal sorunlara da dikkat çekilmektedir. Yılın en iyi üzümünün seçildiği festivalde dereceye giren üreticilere ödülleri verilirken ayrıca çeşitli sanatçıların verdiği konserler ve etkinlikler düzenlenmektedir.

 

Mersin Narenciye Festivali

Mersin Narenciye Festivali süresince konserler, yerli ve yabancı dans gruplarının performansları, onlarca şefin sunum yapacağı gastroshowlar, kortejler, su jeti ve flyboard şampiyonası gibi etkinlikler düzenleniyor. Türkiye’nin ilk meyve giydirmeli festivali olan Mersin Narenciye Festivali, sergilenen figürleriyle diğer festivallerden ayrılıyor. Ahtapottan aslana, uçaktan yel değirmenine kadar birbirinden ilginç figürlerin hazırlandığı festivalde 100 tona yakın narenciye kullanılıyor. Gastroshow alanında Türkiye’nin dört bir tarafından onlarca şef narenciyeli lezzetler konsepti ile hazırladıkları yemekleri izleyenlerin beğenisine sunuyor. Ayrıca festival alanı boyunca kurulacak stantlarda, farklı sektörlerden birçok Mersinli üretici, ürünlerini sergileme ve satışa sunma fırsatını yakalıyor.

 

Özel Gün Kutlamaları

Mezitli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü olarak Yılbaşı, Anneler Günü, Dünya Kadınlar Günü, Hıdırellez Bayramı ve 1 Mayıs İşçi Bayramı gibi özel günlerde etkinlikler düzenleniyor. Bu bağlamda, günün anlam ve önemine göre spor turnuvaları, konserler ve sergiler açılıyor.

 

Resmi Bayram, Özel Gün Kutlamaları ve Anmalar

23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı,29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gibi resmi bayramlarda, 10 Kasım Atatürk’ün ölüm yıldönümü ve diğer anma etkinlikleri, Yılbaşı, Anneler Günü, Dünya Kadınlar Günü, Hıdırellez Bayramı, 1 Mayıs İşçi Bayramı gibi özel günler de de günün anlam ve önemine uygun dinleti, sergi ve konserler düzenleniyor.

 

Resim Sergisi

Mezitli Belediyesi Fitnat Gürsoy Kafe Kütüphanesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadın ressamların sergisine ev sahipliği yaptı. 8 Kadın ressamın, 8 Mart’a özel açılan sergisi sanatseverlerin yoğun ilgisine sahne oldu.

 

Resim Okuma Atölyesi

Yaptığı çalışmalarla sanatsal faaliyetlerini kurumsal bir şekilde yürüten Mezitli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü kapsamında açılan ‘Sanat Akademisi’nin etkinliği olan ‘Resim Okuma Atölyesi’, her hafta farklı konularla sanatseverleri bir araya getirdi. Sanat Akademisi Resim Okuma Atölyesinde ‘Görme nedir’, ‘Bakılan resimde neyi görürüz’, ‘Renk nedir’, ‘Resimde anlam yerine düşünsel pratikler’, ‘Resimde mekân, ışık, espas ve bütünlük nedir’ ve ‘Ahmet Yeşil resminde plastik ve anlam çözümlemesi’ başlıklı konular ele alındı.

 

Uluslararası Soli Pompeiopolis Seramik Çalıştayı

Mezitli Belediyesi’nin katkılarıyla her yıl Uluslararası Soli Pompeiopolis Alternatif Seramik Pişirim Çalıştayı düzenleniyor. Çeşitli ülkelerden seramik sanatçılarının yanı sıra, seramik bölümünde okuyan üniversite öğrencilerin de buluştuğu çalıştayda, çok değeri sanatsal eserler kente kazandırılıyor. Çalıştay sonrası eserler açılan sergide sunuluyor..

 

Liseler Arası Müzik Yarışması

Kültür ve sanat kenti olan Mezitli’de her yıl Soli Güneş Festivali kapsamında Liselerarası Müzik Yarışması düzenlenmektedir. Yarışmaya katılan öğrenciler yeteneklerini sergileme şansının yanında yarışma sonunda çeşitli ödüller kazanmaktadır.

 

Oda Tiyatrosu

Her yıl kendi oyunları ile seyircilerle buluşan Mezitli Belediyesi Oda Tiyatrosu 2021 yılında da iki oyunu ile seyircilerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Oyunlarını Sanat evi içerisinde bulunan Oda Tiyatrosu Salonu ve Amfi Tiyatro’da gerçekleştiren ekip, ‘La Barba’ ve ‘Kırımızı’ isimli oyunlarla Mezitlileri sanata doyurdu. Oda Tiyatrosu oyuncuları her yıl 2 oyun ile seyirci karşısına çıkmaya devam edecek.

 

Baba Destek Programı

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) tarafından geliştirilen Baba Destek Programı 10 hafta boyunca Mezitli Belediyesi Bircan Tüfekçioğlu Çocuk Gündüz Bakım Evi velileri ile gerçekleştirildi. 10 haftanın sonunda sertifika töreni ile son bulan etkinlikten 25 baba yararlandı.

 

Açık Hava Sinema Günleri

Sıcak yaz aylarında Mezitlilere serin akşamlar yaşatabilmek amacıyla Mezitli Belediyesi Yazlık Sinemada vatandaşlarımıza vizyon filmlerini izletme olanağı sağlandı. Mersin Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümüyle birlikte yapılan çalışma ile Haziran-Eylül ayları arasında haftada 4 gün vatandaşlarımız film izlerken yazlık sinema nostaljisini de yaşamış oldu.

 

Kültür Gezileri

Mezitli’de yaşayan vatandaşlarımızı dönem dönem Anıtkabir, Çanakkale, Kapadokya, Hacıbektaş gibi yerlere götürerek farklı yerleri görme ve tanıma imkanı sunduk. Büyük Bölümü kadınlardan oluşan ziyaretçiler mahalle muhtarlıkları ile irtibata geçerek düzenlenen gezilere katılma imkanı buldu.

 

Konserler

Özel günlerde ve yılın belli dönemlerinde yaptığımız konserlerle Mezitli’nin kültür ve sanat kenti olarak anılmasını sağladık. Kibrit Kutusu, Melek Mosso, Zakkum, Mersin Devlet Opera ve Balesi gibi büyük konserler gerçekleştirdik.

 

Dünya Klasiklerinden Seçkin Eserlerin Dağıtımı

Başta Mustafa Kemal Atatürk’ün kaleme aldığı Nutuk kitabının yanı sıra dünya klasikleri arasından seçilen, Küçük Kara Balık, Pinokyo, Küçük Prens gibi eserleri çocuklarımızla buluşturduk. Özel günlerde ve okul ziyaretleri yaparak on binlerce kitabın çocuklarımıza ulaşmasını sağladık.

 

Kırtasiye Dağıtımı

Muhtarlarımızla yaptığımız görüşmeler ve yardım talebinde bulunan aileler doğrultusunda tespit ettiğimiz öğrencilerimize kitap, kırtasiye ve çanta desteğinde bulunduk.

 

Oda Orkestrası

Restore ederek yeniden eğitime kazandırdığımız Esenbağlar Mahallemizde bulunan Mezitli Belediyesi Taş Mektebini Mersin Üniversitesi Konservatuvarıyla gerçekleştirdiğimiz ortak çalışma ile kültür sanat merkezi haline getirdik. Burada gerçekleştirilen faaliyetlerle kent orkestrası görevini görecek bir Oda Orkestrası oluşturduk. Orkestramız özel gün ve dönemlerde verdiği konserlerle klasik müziği kent geneline yaygınlaştırmak için çalışmalarına devam etmektedir.

 

Kitap Fuarları

Dünyanın en güzel sahillerinden birisi olan Mezitli Viranşehir sahilince hizmete sokulan Sanat Durağı içerisinde ve Mezitli Belediyesi Sosyal Tesislerinde kitap fuarları düzenleyerek ünlü yazarlar ve kitapseverleri bir araya getirdik. Bunun yanında imza günleri düzenleyerek okuryazarlığın yayılmasına katkı sunduk.

 

Tiyatro Günleri

Mezitli’de oluşturulan amatör tiyatroların yeteneklerini sergileyebilmesi, Mezitlilerin ise tiyatro ve sanatla daha yoğun buluşabilmesi amacıyla Tiyatro Günler gerçekleştirdik.