Kütüphanelerimiz

Kitap Okuyan Çocuk Oyun Kitaplığı (İnteraktif Çocuk Kütüphanesi)

Kitap Okuyan Çocuklar Oyun Kitaplığı, 0-9 yaş arası çocuklara hizmet vermektedir. Kitap Okuyan Çocuklar Oyun Kitaplığı’ndan günlük ortalama 30 çocuk yararlanmaktadır. Bu sayı yarıyıl tatillerinde artmaktadır. Kitap Okuyan Çocuklar Oyun Kitaplığı’nda çocuklar oyun oynayıp aktiviteler yaparak aileleriyle keyifli vakit geçirmektedir. Özel gün ve haftalarda düzenlenen etkinliklere katılan çocuklar, kendi geri dönüşüm oyuncaklarını yapmakta, doğa keşif eğitimleri almakta ve masal söyleşileriyle eğlenerek öğrenmektedirler.
Adres: Menderes Mahallesi Barbaros Hayrettin Paşa Caddesi No:16 Mezitli/Mersin

İletişim: 0(324) 358 64 64

 

Mezitli Belediyesi Fitnat Gürsoy Kafe Kütüphane

Hiç kütüphanesi bulunmayan Mezitli’de hayırsever desteğiyle hayata geçirilen Fitnat Gürsoy Kafe Kütüphane, evinde ders çalışma imkanı bulamayan öğrenciler için çok özel bir yer. Çaylarını, kahvelerini yudumlarken ders çalışma şansı bulan çok sayıda öğrenci çok önemli başarılar kazandı. Kafe Kütüphane, hayırsever vatandaşların öğrencilere öğle yemeği ve ikram katkılarıyla, önemli bir sosyal dayanışma örneğine de ev sahipliği yapıyor.
Adres: Yeni Mahalle GMK Bulvarı No:754/1 Mezitli/Mersin

 

Şehit Hava Pilotlar Ali Rıza Soykal ve Muammer Tamay Kır Kütüphanesi

Mihrican Mahallesinde Şehit Hava Pilotlar Ali Rıza Soykal ve Muammer Tamay’ın anısına oluşturulan Kır Kütüphanesi’nin açılışı yapıldı. Mihrican yaylasında yüzlerce vatandaşın katıldığı açılışta kitap okumanın önemi vurgulandı. Kır Kütüphanesi vatandaşların temiz hava ve manzara eşliğinde sohbet edip, kitap okuyabileceği bir alan oldu.
Adres: Demirışık Mahallesi Mihrican Sokak No:55/A Mezitli/Mersin

 

Mezitli Belediyesi Okuma Evi

Yeni kuşak Köy Esntitüleri ile birlikte atıl durumdaki harabe bir yapının yeniden ekonomiye kazandırılması için hayata geçirilen Mezitli Belediyesi Okuma Evi, bölgenin en kapsamlı kütüphanelerinden birisi.
Mezitli Belediyesi Okuma Evi, kitap okuma ve dinlenme bölümlerinin yanı sıra kültürel ve sosyal etkinliklerin de yapıldığı bir mekan olarak kullanılıyor.
Adres: Davultepe Mahallesi GMK Bulvarı No: 945 Mezitli/Mersin

 

Zeki Büyüktanır – Homeros Kütüphanesi

Atatürk Mahallesi Üniversite Caddesi üzerinde yer alan Gençlik ve Kültür Merkezi içerisinde açılan Zeki Büyüktanır – Homeros Kütüphanesi Mezitli’nin ilk ve en kapsamlı kütüphanelerinden birisi. Kitapların yanında bilgisayar ve internet imkanlarının da bulunduğu kütüphanede öğrenciler vakit geçirerek, ders çalışıp farklı kurs programlarına katılabiliyor, bilgisayar ve internet hizmetinden ücretsiz olarak yararlanabiliyor.
Adres: Atatürk Mahallesi Vali Şenol Engin Caddesi No:11 Mezitli/Mersin