Mezitli Tarihi

Mezitli adının nereden geldiği hakkında kesin bir kaynak yoktur. Yörede yaşadığı düşünülen Mezitoğullarından ya da değiş tokuş ticareti ile yapılan açık arttırmaların (Mezatların) yapıldığı varsayımından yola çıkılarak “Mezat” kelimesinden gelmiş olabileceği tahmin edilmektedir.
Bugün, Eski Mezitli denilen bölgeye yoğunlaşan Mezitli’nin kaderi Mustafa Kemal Atatürk’ün tarım politikasıyla tamamen değişti. Atatürk’ün yöreye getirttiği narenciye fidanı ekiminin başlamasıyla sahil kesimi tamamen portakal ve limon bahçeleriyle donatıldı.
Daha önce Tol köyü çevresinde yaşayan halk narenciye bahçeleriyle birlikte Eski Mezitli ve Esenbağlar bölgesine yerleşmeye başladı.
1960’lı yıllara kadar bir köy statüsünden öteye geçemeyen Mezitli, Mersin-Silifke yolunun yapılmasıyla birlikte hızlı bir yapılaşama içerisine girdi.
Yolun açılması ve ulaşımın kolaylaşması üzerine daha kırsal bölgelerde yaşayan Mezitlililer portakal bahçeleri içerisinden geçen yolun etrafında yerleşim bölgeleri oluşturmaya başladı.
Bugün Eski Mezitli olarak adlandırılan bölgeden Viranşehir’e doğru yerleşmeye başlanılması kentin önemini daha çok artırdı.
Viranşehir bölgesinde yapılaşmanın artmasıyla 1968 yılında kasaba statüsüne yükseltilen Mezitli’de, yapılan mahalli idareler seçimi ile Mustafa Savcı ilk belediye başkanı oldu. Savcı, Merkez Camisinin karşısında bulunan bir evi belediye binası olarak kullanmaya başladı. Savcı görevini Bekir Ulaş’a devrederken daha sonra belediye başkanı olarak seçilen Bekir Karaoğlan, yaklaşık 40 yıl boyunca kullanılacak olan belediye binasını inşa etti.
Daha sonra sırasıyla, Yusuf Akın, Zeki Könte, Zeki Koyuncuoğlu, Nuri Hocaoğlu, Hakan Demirsoy’un belediye başkanlığı yaptığı belde, 2008 yılının altı Mart günü TBMM tarafından kabul edilen kanunla merkez ilçe statüsü kazandı. Tece, Davultepe, Tepeköy ve Kuyuluk Belediyeleri de Mezitli Belediyesi’ne devredildi.
İlk ilçe belediye başkanı olarak Uğur Yıldırım’ın görev yaptığı Mezitli, 2014 yılında Neşet Tarhan seçilmesiyle büyük bir gelişme hamlesi başlattı.
Başkan Tarhan’ın başlattığı projelerle bugün nüfusu 220 bine ulaşan Mezitli, Türkiye’nin en fazla gelişen ilçelerinden birisi haline geldi.
Mezitli Belediyesinde Başkan Tarhan, hamleleri ile Mezitli’nin adını dünya genelinde duyurmayı başarırken çok sayıda ödülün de sahibi oldu.

  • 2016 yılında Mezitli’de yaşayan kadınların güçlenip, örgütlenmesi adına açılan ’Mezitli Belediyesi Kadın Üretici Pazarı’ SODEM tarafından 12-13 Mart tarihlerinde İzmir Seferihisar’da gerçekleştirilen, ‘Belediyeler Buluşması ve 2016 Yerel Yönetim Ödülleri’ proje değerlendirme toplantısında tarım dalında Yılın Projesi Ödülü’ne layık görüldü.
  • 2017’de Mezitli Belediyesi MESİAD tarafından düzenlenen ’11. Yılın İş İnsanı’ ödülleri kapsamında Sosyal Sorumluluk Proje dalında ”DOWN KAFE” projesi ile ödüle layık görüldü.
  • Yine aynı yıl kültürel mirası koruma ve özendirme projelerini teşvik etmek amacıyla Tarihi Kentler Birliği tarafından 16’ncısı düzenlenen yarışmada, Mezitli Belediyesi’ne Soli Pompeipolis Sütunlu Cadde projesine başarı ödülü verildi.
  • 2018’de Tarihi Kentler Birliği tarafından 17’ncisi düzenlenen yarışmada Mezitli Belediyesi’ne Taş Mektep (Cumhuriyet İlkokulu) projesine başarı ödülü verildi.
  • Aynı yıl Mezitli Belediyesi, Kadın Üretici Pazarı projesi ile Çin’de düzenlenen ve dünyanın birçok ülkesinin katıldığı yarışmada Uluslararası Guangzhou Kentsel İnovasyon Ödülünü kazandı.
  • Mezitli Belediyesi yaklaşık bir yıl sonra bu kez Paris’te düzenlenen Milan Paktı Ödülleri kapsamında Çevresel Zorluklar Ödülü aldı.
  • Başkan Neşet Tarhan ise, 2019 yılı Altın Çilek Ödülleri Kapsamında ‘Türkiye’nin En Başarılı Belediye Başkanı’ ödülünü almaya hak kazandı.
  • Mezitli Belediyesi aynı yıl Türkiye Belediyeler Birliğinden “Belediyeler İçin Bisikletle Ulaşım Fikir ve Proje Uygulaması” ödülü ile ödüllendirildi.
  • Avrupa Hareketlilik Haftası’na en aktif katılım sağlayan Mezitli Belediyesi, Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Avrupa Hareketlilik Haftası Ulusal Ödülünün de sahibi oldu.
  • Mezitli Belediyesinin özel gereksinimli bireylerin daha fazla sosyal yaşamda yer alması amacıyla hayata geçirdiği Down Kafe Projesi, Mersin Sağlıkta Başarı ve Yaşam Ödülleri kapsamında Yılın Sağlık Projesi ödülünü almaya hak kazandı.