Sosyal Hizmet Tesisleri

 

Dayanışma Evi

Mezitli Belediyesi Dayanışma Evi Atatürk Mahallesinde bulunan Ana Hizmet Binasının alt katında hayırseverler ile ihtiyaç sahiplerini buluşturuyor. Hayırseverler tarafından bağışlanan, gıda, kıyafet, ev eşyası gibi yardımlar, düzenlenip tasnif edilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.
Adres: Atatürk Mahallesi Sanayi Caddesi No:24 Belediye Hizmet Binası Altı Mezitli/ Mersin

 

Kadın Danışma Merkezi

Kadınlarımızın fiziki ve ekonomik şiddete karşı daha güçlü olabilmesi adına Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği ile birlikte hayata geçirilen Kadın Danışma Merkezi, yüzlerce mağdur kadınımızın başvuru noktası oldu. Kadınlar, hukuki, psikolojik ve sosyal destek ile şiddete karşı danışmanlık hizmeti alırken, ekonomik şiddete karşı da çeşitli kurslara yönlendirildi.
Adres: Gazi Mustafa Kemal Paşa Bulvarı Tece Deniz Mahallesi Halil Giran Caddesi No:1111 Mezitli/Mersin

 

Mezitli Belediyesi Aşevi

Mezitli Belediyesi sosyal projeleri içerisinde yer alan ve 2014 yılından beri hizmet veren Mezitli Belediyesi Aşevi vatandaşlara her gün öğlen 12:00’de sıcak yemek dağıtıyor. Mezitli Belediyesi Gönüllü Serası ve hayırseverlerin desteğiyle pişirilen yemekler, ihtiyaç sahibi vatandaşların evlerine kadar ulaştırılıyor.
Adres: Menderes Mahallesi Cevat Kutlu Caddesi No:10 Mezitli/ Mersin

 

Gönüllü Evleri

Mezitli’de yaşayanların kent yönetimine katılmalarını amaçlayarak hayata geçirilen Gönüllü Evleri, sosyal dayanışma adına büyük bir görevi yerine getiriyor. Birçok kursun da verildiği gönüllü evleri sakinleri tarafından yapılan üretimler değerlendirerek kız çocuklarının eğitimine katkı sunuyor.
Mezitli Belediyesi Gönüllü Evlerimiz;

 

  1. Atatürk – Yeni Mahalle Gönüllüevi
  2. Tece Gönüllüevi
  3. Akdeniz Mahallesi Gönüllüevi
  4. Davultepe 75.Yıl Mahallesi Gönüllüevi
  5. Fatih Mahallesi Gönüllüevi
  6. Atatürk Mahallesi Gönüllüevi
  7. Viranşehir Mahallesi Gönüllüevi
  8. Eski Mezitli Gönüllüevi
  9. Esenbağlar Gönüllüevi
  10. Cemilli Gönüllüevi
  11. Takanlı Gönüllüevi

 

Kız Öğrenci Evi

Mezitli Belediyesi tarafından Mersin’de çeşitli okullarda okuyan kız öğrenciler için ‘Öğrenci Evi’ açıldı Farklı şehir ve köylerden gelmiş veya aile ortamında çalışma ortamı yakalayamayan kız öğrencilerimiz bu evden yararlanmaktadır. 6 öğrenci kapasiteli evde düzenli kontroller müdürlüğümüzce yapılmaktadır. Ders çalışmalarına katkı sağlayabilmek için internet bağlantısı yapılmıştır.
Adres: Kız Öğrenci Evimizin adresi güvenlik açısından gizli tutulmaktadır.

 

Gülbahar Özmen Aktif Yaş Alma Evi

Gülbahar Özmen Aktif Yaş Alma Evi, kötü amaçla kullanılan virane bir yapıyken hayırsever desteği ve Mezitli Belediyesinin sihirli dokunuşu ile muhteşem bir mekan haline geldi. Çevre düzenlemesi ve işlevsel yapısı ile her vatandaşın aktif olarak yaş aldığı mekanda sanat ve kültürel alanda çeşitli kurslar veriliyor.

Adres: Merkez Mahallesi 52129 Sokak No:6 Mezitli/Mersin

 

Davutepe Aktif Yaş Alma Merkezi / Evde Yaşlı Bakım Hizmeti

Mezitli Belediyesinin kardeş kenti Berlin TempelhoLf-Schöneberg desteğiyle hayata geçirilen Davutepe Aktif Yaş Alma Merkezinde çok sayıda kurs düzenleniyor. Merkez ayrıca, ileri yaşlarda bulunan ve yalnız yaşayan vatandaşlara her türlü sağlık ve sosyal destek sunmak amacıyla hayata geçirilen, Evde Yaşlı Bakım Hizmetini de bünyesinde barındırıyor. Son yıllarda ortalama yaşam süresinin uzamasıyla yaşlı nüfus oranı giderek artmaktadır. Yaşlılıkla beraber kronik ve dejeneratif hastalıklarda artma buna paralel olarak da yatağa bağımlı olma durumu ortaya çıkmaktadır. Mezitli Belediyesi olarak amacımız , evde yaşlı ve yatalak hastalara bakım hizmetleriyle birlikte bu kişilere koruyucu, önleyici sağlık hizmetleri vererek hasta ve hasta yakınlarının yaşam kalitesini arttırıp evlerinde konforu yaşatarak, onlara yalnız olmadıklarını hissettirmektir.
Adres: Davultepe Mahallesi 42001 Sokak No:20 Mezitli/Mersin

 

Emekli Evi

Mezitli Belediyesi Emekli Evi, konumu ve imkanlarıyla sadece kentte yaşayanların yanında komşu ilçelerden gelen vatandaşların en büyük tercih mekanlarından birisi olmaya devam ediyor. Mezitli Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren emekli evinde çay servisi ücretsiz olarak yapılıyor. Emeklilerin dinlenme, kitap okuma, vakit geçirme ve sosyal ilişkiler kurmak amacıyla tercih ettikleri emekli evinde akşam saatlerinde müzik dinletileri de veriliyor.
Adres: Viranşehir Mahallesi 34348 Sokak No:7/1 Mezitli/Mersin

 

Mehmet Kara Taziye Evi

Hayırsever bir vatandaşımızın desteğiyle hizmete sunulan Mehmet Kara Taziye Evi, yakınlarını kaybeden vatandaşlarımıza taziye olanağı sağlarken, aynı zamanda vatandaşlarımızın özel gün ve toplantılarını da yapmasına fırsat sunuyor.
Adres: Tece Mahallesi Fevzi Çakmak Caddesi Mezitli/Mersin

 

Seymenli Taziye Evi

Vatandaşlarımızın talebi üzerine Tece Seymenli Mahallemizde hizmete sunulan Taziye Evi, yakınlarını kaybeden vatandaşlarımıza taziye olanağı sağlarken aynı zamanda vatandaşlarımızın özel gün ve toplantılarını da yapmasına fırsat sunuyor.

Adres: Seymenli Mahallesi 45165 Sokak No:54/1 Mezitli/Mersin

 

Kent Konseyi Engelli Meclisi

Yaşam şartlarının daha iyi olması nedeniyle Mezitli’de yaşamayı tercih eden engelli vatandaşlarımızın bir araya gelme, eğitim, kültürel ve sosyal faaliyetini gerçekleştirme ve buluşma mekanı olması amacıyla Menderes Mahallesinde Engelsiz Yaşam Merkezi hayata geçirildi.
Adres: Menderes Mahallesi 35413 Sokak no: 6/1 Mezitli/Mersin