Ulusal Ödüller

Bisikletli Ulaşım Fikir ve Proje Uygulama Yarışması ile yaşanabilir çevre ve kimlikli şehirler oluşturulması için; trafik kaynaklı hava kirliliği etkilerinin azaltılması, beden ve ruh sağlığının korunması, yaşam kalitesinin arttırılması ve çevre koruma bilincinin geliştirilmesi, aynı zamanda kent estetiğine katkı sağlaması amacıyla kentlerimizde bisiklet ve yaya yollarının artırılması, bireysel araçlar yerine bisikletle ulaşımın teşviki ile bu uygulamalara yönelik her türlü sosyal ve eğitim faaliyeti içerecek uygulamalara dair politikaların oluşturulması amaçlanmaktadır.

 

Mezitli’de Sonsuz ( ∞ ) Bisikletli Yaşam Projesi ile belediyemiz Türkiye Belediyeler Birliği tarafından ödül almaya hak kazanmıştır. Projenin amacı; Akdeniz iklimi ve topoğrafyasının düz olması nedeniyle yılın her günü bisiklet ulaşımına uygun olan Mezitli’de, motorlu taşıt kullanımının doğaya verdiği zararın minimize edilmesi için, bisikletli ulaşım imkanının artırılmasıyla kent halkına ve topluma sürdürülebilir fayda sağlamaktır.

 

Belediye Başkanımız Neşet Tarhan, Altın Çilek Ödül Töreni’nde ‘En Başarılı Belediye Başkanı’ ödülü almıştır. Başkan Tarhan ödülünü Saygın Medya Genel Sanat Yönetmeni Nedim Akay’ın elinden teslim almıştır.

2019 yılında Avrupa Hareketlilik Haftası’na en aktif katılım sağlayan Mezitli Belediyesi, Türkiye Belediyeler Birliği tarafından “Avrupa Hareketlilik Haftası Ulusal Ödülünü” almaya hak kazanmıştır.

 

Avrupa Birliği Komisyonunun kentlerde hareketliliği artırmak, güvenli yürüyüş ve bisiklet yollarıyla erişilebilir şehirler oluşturmak ve belediyelerin kalıcı tedbirler almasını teşvik etmek amacıyla her yıl düzenlediği Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında, 2019 yılında ilk kez en aktif katılım sağlayan belediyelere Avrupa Hareketlilik Haftası Ulusal Ödülü verilmesi kararlaştırılmıştır. Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Avrupa Hareketlilik Haftası’na en aktif katılan belediyeleri belirleyerek, 64 belediye arasından 15’ini ödüllendirilmiştir.

Kültürel mirası koruma ve özendirme projelerini teşvik etmek amacıyla 2018 yılında Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından 17’ncisi düzenlenen yarışmada, belediyemizin Taş Mektep (Cumhuriyet İlkoukulu) projesine başarı ödülü verilmiştir.

Kültürel mirası koruma ve özendirme projelerini teşvik etmek amacıyla 2017 yılında Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından 16’ncisi düzenlenen yarışmada, belediyemize Soli Pompeipolis Sütunlu Cadde projesine başarı ödülü verilmiştir.

Mersin Sanayi ve İş Adamları Derneği (MESİAD) tarafından düzenlenen ’11. Yılın İş İnsanı’ ödülleri kapsamında Sosyal Sorumluluk Proje dalında ”DOWN KAFE”  projesi ile belediyemiz ödüle layık görülmüştür.

Mezitli’de yaşayan kadınların güçlenip, örgütlenmesi adına açılan ve Türkiye gündeminde de adından sıkça söz ettiren ’Mezitli Belediyesi Kadın Üretici Pazarı’ Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) tarafından 12-13 Mart 2016 tarihlerinde İzmir Seferihisar’da gerçekleştirilen, ‘Belediyeler Buluşması ve 2016 Yerel Yönetim Ödülleri’ proje değerlendirme toplantısında tarım dalında başarı ödülüne layık görülmüştür.

 

SODEM’in yerel yönetim ödüllerinde, 100 belediye 500 projeyle yarışmıştır. Ödülü üretici kadınlar adına Mezitli Belediye Başkanımız Neşet Tarhan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun elinden almıştır.