Uluslararası Ödüller

 

Mezitli Belediyesi tarafından alınan uluslararası ödüller.

Sürdürülebilir ve kapsayıcı şehirlerin inşasına yönelik gıda sistemleri hakkında bilgi ve anlayışları paylaşılması amaçlanan yıllık olarak düzenlenen Milan Paktı Ödülleri; Yönetişim, Sürdürülebilir Diyetler ve Beslenme, Sosyal ve Ekonomik Eşitlik, Gıda Üretimi, Gıda Tedarik, Dağıtım ve Gıda Atıkları kategorilerinde verilmektedir. 2019 yılında dördüncüsü düzenlenen Milan Paktı Ödülleri’ne katılım, sunulan uygulama sayısı açısından çok yüksek olarak gerçekleşmiştir. Önceki yıllarda yaklaşık 50 olan sayı 2019’da 104 uygulamaya yani iki katına çıkmıştır. Bu uygulamalar dünyanın her yerinden: Avrupa, Latin Amerika, Afrika, Kuzey Amerika ve Asya’dan olmak üzere 104 proje katılmış, uygulanan yenilikçi eylemleri ve projeleri için 2’si Büyük Ödül; Para Ödülü ve 6’sı mansiyon ödülü olmak üzere toplam 8 şehir ödüllendirilmiştir. Mezitli Belediyesi, En Yüksek Skor ve Çevresel Zorluklar Ödülü ile büyük ödülü almaya hak kazanmıştır.

Mezitli Belediyesi ile birlikte Washington DC (ABD), En Yüksek Skor Ödülü ile büyük ödül ve para ödülü almaya hak kazanan diğer kenttir. Mezitli, Paktı imzalayan ve para ödülü almaya hak kazanan Türkiye’de ilk şehir olma özelliği taşımaktadır. “Mezitli Kadın Üretici Pazarı” projesi Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden ‘Hedef 2: Açlığa Son, Hedef 5: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Hedef 8: İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme Topluluklar’ kapsamında yürüttüğü çalışmaları bu ödül çerçevesinde tüm dünyaya duyurmuştur.

 

Belediyemiz, Mezitli Kadın Üretici Pazarı projesi ile Çin’de düzenlenen ve dünyanın birçok ülkesinden şehirlerin katıldığı Uluslararası Guangzhou Kentsel İnovasyon Ödüllünü kazanmıştır. 213 şehirden 313 başvurunun yapıldığı yarışmaya Kadın Üretici Pazarları projesiyle katılan belediyemiz; Sidney, Newyork ve Milano gibi dünya devi kentlerle mücadele ederek şampiyon olmuştur.

Bu proje ile Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden Hedef 3: Sağlık ve Kaliteli Yaşam, Hedef 5: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Hedef 7: Erişilebilir ve Temiz Enerji, Hedef 8: İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme ve Hedef 11: Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar kapsamında çerçevesi çizilip ve sunumu yapılarak ödül almaya hak kazanmıştır.

Mezitli’de kurulmuş olan sadece kadın ve üreticilere özel olarak tahsis edilen 9 pazar yerinde toplam 700 üretici kadına kendi standlarını açma imkanı vermektedir. Reyonlarda çeşitli tarımsal ürünlerin yanı sıra hazır yemek, bijuteri veya örgü işleri de satılmaktadır. Pazarın amacı kadınların ekonomik özgürlüklerini sağlamaktır. Pazar yerinde belediye satıcı kadınları çeşitli vergi indirimleri, çocuk bahçeleri ve açık hava klimalarıyla da desteklemektedir.